1 kwietnia 2014

Nowy aparat Canona

O tym, że Canon na 2014 rok zapowiedział nowe aparaty wiedziałem już od jakiegoś czasu. Dzisiaj zaprezentowali pierwszy z nich, zaprojektowany z myślą o fotografowaniu w przyrodzie.

Canon EOS-1D W (Wildlife), bo o nim mowa to profesjonalna lustrzanka z serii 1D.


Canon EOS-1D W, Jakub Bohac, Kuba Bohac, jbohac.net, fotograf, fotografia

Jako, że informacja o tym aparacie pojawiła się na japońskiej stronie producenta, a Google Translate nie radzi sobie wyjątkowo dobrze z ichniejszym językiem, podam tylko te informacje, które udało mi się odszyfrować.

Aparat wyposażony jest w 61-punktowy wysokiej gęstości siatkowy AF,
Szybkość migawki to 24 klatki na sekundę,
Matryca to 39,9-megapikselowy APS-H CMOS sensor.
Znakomita czułości ISO aż do 204800,
Dual Pixel CMOS AF II,
Możliwość nagrywania filmów w FullHD, 1920x1080
Ciekawostką też jest, że Canon jako obiektyw "kitowy" oferuje zooma EF 200-600mm f4 IS L USM/STM.

EF 200-600mm f4 IS L USM/STM, Jakub Bohac, jbohac.net, fotograf, fotografia, Kuba Bohac

Według Sakuichi Ishizukara, wiceprezesa firmy Canon i generalnego menadżera Imaging Technologies & Communications Group Canon, profesjonalni fotografowie natury stanowią duży procent użytkowników aparatów cyfrowych. Fotografowie ci mają szczególne potrzeby, które już od dawna były pomijane.

Nowy Ultra High Density sensor

Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii wykorzystanej po raz pierwszy w modelu EOS 70D, udało im się stworzyć nową matrycę, która jest oparta na czujniku APS-C, oferując jednocześnie wydajność mniejszego czujnika z rozdzielczością matrycy pełnoklatkowej.

DualPixel CMOS AF II

Canon niedawno wprowadził tak zwany DualPixel CMOS AF II, autofokus detekcji fazowej na płaszczyźnie czujnika obrazu aparatu. Pozwala on użytkownikom nagrywać wideo z funkcją AF podobną do tej w kamery wideo. DualPixel CMOS AF II wykorzystuje opatentowaną technologię czujnika CMOS, w której wszystkie efektywne piksele są w stanie wykonać jednocześnie obrazowanie jak i detekcję fazową AF, co skutkuje znacznie lepszą wydajnością AF Live View podczas nagrywania wideo.Technologia DualPixel CMOS AF II pozwala na ciągłe śledzenie ostrości podczas fotografowania przedmiotu w trybie wysokiej szybkości klatek z użyciem wizjera. Połączenie informacji z tradycyjnego systemu detekcji fazowej AF z informacją przekazaną przez DualPixel CMOS AF II, aparat EOS-1D W jest w stanie robić dwa zdjęcia przy jednorazowym uniesieniu lustra co powoduje, że aparat może robić zdjęcia z oszałamiającą szybkością 24 klatek na sekundę w trybie High.

Przenoszenie danych szybko

Przechwytywanie 39,9-megapikselowego obrazy przy 24 klatkach na sekundę wymaga dużej mocy obliczeniowej. Oprócz podwójnego procesora obrazu DIGIC 5+, pomiar światła i AF kontrolowane są przez dedykowany procesor DIGIC 4+. Dodatkowo EOS-1D W wykorzystuje procesor DIGIC 6, który ma kontrolować całość.

Imponująca jakość obrazu przy słabym świetle

Zwierzęta, które są zazwyczaj najbardziej aktywne w słabym oświetleniu nie stanowią już wyzwania dla EOS-1D W. Technologia DualPixel jest też stosowana w celu zmniejszenia szumów we wszystkich trybach (z wyjątkiem trybu fotografowania Extreme High Speed​​, Live View i nagrywania wideo) oznacza to, skuteczne podwojenie światła na wszystkich ustawieniach ISO.

Stworzony do ekstremalnych warunków

Aparat przeznaczony do fotografii dzikiej przyrody musi być gotowy do podjęcia wyzwania. Korpus tak samo jak w EOS-1D X jest wykonany ze stopu magnezu. EOS-1D W jest najbardziej uszczelnionym aparatem firmy Canon. Aparat, wraz z dedykowanym obiektywem może wytrzymać zanurzenie w wodzie o głębokości do 1 metra przez 30 sekund.

Canon Inc. zapowiedział również nowy obiektyw EF 200-600mm f 4 LW IS USM/STM

Zaprojektowany specjalnie dla użytkowników Canona EOS-1D W, nowy EF 200-600mm f4 L (W) IS USM / STM oferuje:
  • Trzyktotny zoom o zakresie ogniskowej 400mm
  • 4-stopniowy układ stabilizacji obrazu
  • Mechanizmy wyboru trybu AF (USM/STM)
  • Canondrophobic" (hydrofobowa Fluor) powłoka soczewki
  • Wzory kamuflażu Realtree Outdoor® (liściaste, ptactwa wodnego i śnieg)